S02E08 Rituál separace

Rituál separace
Scénář
Hudba k titulkům
The Script: Six Degrees of Separation (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S02E08
Datum událostí
12. a 13. června, 11., 13., 23., 30. a 31. července, 1. až 8. srpna, 14. srpna a 10. září 2011
Datum vydání pracovní verze
1. září 2016

Rituál separace je osmnáctá epizoda seriálu Ester Krejčí. Mili se musí rozhodnout, zda miluje víc Melanii Navrátil, nebo Sáčka. Rozhodne se pro Sáčka a Melanie Navrátil se těžce vyrovnává s rozchodem.

Shrnutí epizody

Toto byla osmnáctá epizoda příběhů Ester Krejčí a jejích spolužáků. Melanie Navrátil po maturitě nesehnala žádnou letní brigádu a v letní škole výtvarných umění, kam šla Mili, už měly obsazeno. Mili se tam sblížila s dívkou, která si říkala Sáček a chtěla se stát kadeřníkem. Mili připadalo, že miluje Melanii Navrátil i Sáčka. Melanie Navrátil nevěřila v polyamorii, tak Mili uspořádala párty, kam pozvala obě a chtěla se tam mezi nimi rozhodnout.

Protože měla starosti, opila se. Sáčkův sourozenec Jura jí pomohl s tříděním slaného pečiva. Bernard Koniklecový řekl, že tančí v taneční skupině Porodní med. Janu Zlomilovou prý opustil Boris Bezděkovský, protože dal přednost hipsterovi, který ji označil jako „bananální“. Janě Zlomilové dělalo starosti, že je jedináček.

Mili byla čím dál opilejší, a když políbila krejčovskou pannu, Sáček to nevydržel a omdlel. Mili upadla do bezvědomí také, a tak je obě spolu odnesly do Miliiny postele. Mili se po nové zkušenosti rozhodla pro Sáčka a telefonicky oznámila Melanii Navrátil rozchod.

Melanii Navrátil to první den bolelo.

Druhý den zažila nával vzteku, který si nejprve chtěla vybít na Mili, ale když ta zavěsila, Melanie Navrátil rozbila telefon a těžce si nakopla palec.

Třetí den se rozhodla najít jiné způsoby, jak se k Mili vrátit, a zavolala svým přátelům. Moje vinná réva jí nemohla pomoci, protože byla v zaměstnání, kde budila pacienty, kterým se ještě chtělo spát, a roznášela jim léky, o které nestáli. Trápilo ji to, ale Dita Navrátil jí vysvětlila, že se s tím musí naučit žít. Ester Krejčí zprvu nechtěla Melanii Navrátil ani vyslechnout, nakonec jí však poradila navštívit partnerskou a rodinnou poradnu. Melanie Navrátil se ale místo toho rozhodla navštívit věštce, který sbíral měřítkové figurky z anime. Ten si nechal zaplatit předem a vyložil jí karty; odpověď na její otázku v nich však nebyla.

Čtvrtý den zoufalá Melanie Navrátil zkoušela hrát hru „nemysli na Mili“ a prožila uklízecí mánii, díky níž se pořádně nevyspala a další dva dny byla beznadějně ospalá.

Sedmý den, když její stav přešel v depresi, jí zavolala Tamara Janů, aby jí sdělila, že když meteoroid dopadne na povrch, stane se z něj meteorit. Melanie Navrátil jí záviděla schopnost žít bez pocitů. Za několik dní vyrazila na rodinný nákup, ale místo toho, co měla, nakoupila oděvy a boty, protože jí připadalo, jako by jí mohly nahradit ztracený vztah.

Na železničním nástupišti potkala Mili a Sáčka spolu. Když je uviděla, uvědomila si realitu a smířila se s tím, že Mili miluje jeho. Melanie NavrátilMili se navzájem omluvily za své chování a popřály si šťastné životy. Zanedlouho Melanie Navrátil zažila skutečné krupobití, které ji přimělo zamyslet se nad sebou, nad životem a nad světem kolem sebe. A rozhodla se, že i když ten svět není něžný jako děloha, chce v něm žít a cítit radost.

Na zahraniční dovolené se seznámila s Valérií Komárkovou a už bez bolesti vyhodila náhrdelník, který symbolizoval její vztah s Mili.

Explikace názvu

Pojem rituál separace naznačuje, že v lidském nitru existuje pevně daný, neměnný, „obřadný“ postup, jakým se člověk vyrovnává s takovými separačními událostmi jako přestřižení pupeční šňůry k rodičce, rozchod s milovanou osobou či rozloučení se životem před smrtí. Tento postup se pak v životě objevuje pokaždé, když k takové události dojde.

Postřehy a zajímavosti

  • Úseky „Popírání“, „Agrese“, „Smlouvání“, „Deprese“ a „Smíření“ jsou pojmenovány podle fází modelu Kübler-Rossové, známého také jako pět fází umírání. Příběh tak naznačuje, že dospělý člověk se s rozchodem vyrovnává podobně jako s umíráním či jinými bolestnými okolnostmi.
  • Zápletka je inspirovaná z anime Nana. „Sáček“ v ní hraje roli Sačiko.
  • Původně se příběh Melanie Navrátil měl prolínat s utrpením Kňoura, nastupujícího do nechtěného zaměstnání. Protože by ale podrobné pojednání obou těchto témat vydalo na několik filmů, byla ponechána pouze dějová linie s Melanií Navrátil. Navzdory tomu jde stále o jednu z nejdelších epizod seriálu.

Ukázka

Jura:(mile:) Mohu pomoci?
Mili:Budu ráda, nějak se mi to motá před očima. (Posune krabičku k Jurovi.)
Jura začne třídit.
Mili:(Nabídne mu skleničku.) Nedáte si rum?
Jura:Ne, děkuji. Alkoholu bych se raději vyhnul. Nechci, aby se mi to také motalo před očima.
Mili se uchectne a na dálku nabídne Sáčkovi, ten to gestem odmítne, tak se Mili napije sama.
Sáček:(starostlivě:) Nepřežeňte to!
Mili:Vždyť už mi bylo osmnáct...

Licenční informace: Jde o výňatek ze scénáře, licenční informace k textu ukázky viz tam, v zápatí stránky.

Struktura epizody

Upoutávka na Horkou bramboru

Je potrat Sofiina volba?
Nemluvňata k usmrcení – v Horké bramboře!