S02E09 Bicyklická mise

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Bicyklická mise
Scénář
Hudba k titulkům
The Tap Tap: Ředitel autobusu (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S02E09
Datum událostí
15. srpna 2010
Datum vydání pracovní verze
26. prosince 2013

Bicyklická mise je první epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí (11. celkově). Suvok, fanoušek Star Treku, má naučit Tamaru Janů jezdit na kole. Snaží se seznámit se sestrami Janů v duchu Star Treku.

Shrnutí epizody

Toto byla první epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí. K sestrám Janů dorazil Suvok, fanoušek Star Treku, který měl Tamaru Janů načit jezdit na kole. Slíbil její dádě, že bude mít s Tamarou Janů trpělivost. Barbora Janů s nimi nechtěla jít (chtěla místo toho zůstat doma se svou kočkou Čiči), ale dáda Anna ji přemluvila.

Tamara Janů poučila Suvoka o vzniku jednovaječných dvojčat a pochválila mu helmu. Venku pak diskutovali o různých tématech, např. o tom, zda měl skřivánek v Silmarillionu halucinace. Barbora Janů byla z takových témat otrávená a lamentovala nad zkázonosným vlivem lidské civilizace. Suvok se ji pokusil přesvědčit, že lidstvo situaci zvládne a vyvine se ve vyspělou mírumilovnou společnost, ale Barbora Janů tomu nevěřila.

Suvok prohlásil, že Tamara Janů reaguje na otázky podobně jako Vulkánci. Když se pak učila udržovat rovnováhu při popojíždění, musela se napít a vznikla trapná situace, kterou Suvok označil jako „trapas“, dostavši záchvat smíchu. Suvok poobědval v rodině Janů a po obědě se s Tamarou Janů, která už se mezitím celkem naučila jezdit, projížděl po Dlouhém náměstí. Tamara Janů však z kola spadla a odřela si ruku a nohu. Barbora Janů obvinila Suvoka z bezcitnosti, odvedla Tamaru Janů domů a ošetřila ji. Dáda Anna pak další výuku cyklistiky zakázala a prohlásila, že bicykl půjde do bazaru, což Suvoka zklamalo. Když se Barbora Janů dozvěděla, že Star Trek je sci-fi, při představě, že se na něj bude její sestra dívat, se lekla a utekla do svého pokoje. Suvok pak Tamaře Janů vysvětlil, čeho si na Star Treku nejvíc cení, a rozloučil se s ní vulkánským pozdravem. Výsledné zjištění své „mise“ pak se značnou dávkou nadsázky zaznamenal do „Suvokova deníku“.

Explikace názvu

Suvok považuje úkol naučit Tamaru Janů jezdit na bicyklu za svoji misi.

Postřehy a zajímavosti

Hvězdné datum

Hvězdné datum je způsob určování data a času používaný ve Star Treku. Neodpovídá pozemskému kalendáři. To, co Suvok tímto pojmem označuje, ve skutečnosti není hvězdné datum podle Star Treku, ale pouze obyčejné pozemské datum stylizované do podoby hvězdného data.

Odkazy na Star Trek

Vulkánský pozdrav.

V této epizodě se vyskytuje velké množství odkazů na původní seriál Star Trek a jeho obsah, převážně v názvech obrazů. Následující přehled může obsahovat spoilery.

 • Suvokův deník – Kapitán Kirk prováděl záznamy do „kapitánova deníku“.
 • turbovýtah – Název zařízení, kterým se přepravovali členové posádky mezi můstkem a ostatními palubami.
 • směrnice – Předpisy Hvězdné flotily se nazývaly „směrnice“. Nejznámější z nich je Základní směrnice.
 • „Fascinující.“ – Toto konstatování často používal Spock.
 • Empatik – Název epizody Star Treku 3x08, v níž je empatikem rovněž žena. Tím však podobnost se situací v seriálu Ester Krejčí končí.
 • První kontakt – Název filmu, kde došlo k prvnímu kontaktu lidí s Vulkánci.
 • Vulkánci – Vyspělý druh mimozemských humanoidních bytostí z planety Vulkán. Jejich společnost je založena na logice a disciplíně, Vulkánci dokážou plně ovládat svoje emoce a obvykle je neprojevují.
 • Nepřítel v nás – Epizoda Star Treku 1x05, ve které se v důsledku poruchy transportéru kapitán Kirk zduplikoval na dvě stejná těla, z nichž každé mělo jen půlku jeho charakteru, a bylo nutné je opět spojit.
 • Ďábel v temnotě – Epizoda Star Treku 1x27, ve které neznámá životní forma na bázi křemíku zabíjela horníky.
 • vulkánský pozdrav – Gesto, kterým zdraví Vulkánci. Vypadá takto. Vyskytuje se např. v epizodě 3x22 Kruté divadlo.
 • Miri – Epizoda Star Treku 1x12, ve které Enterprise objeví dokonalou kopii Země, kde ovšem děti žijí stovky let a umírají na prahu puberty.

Ukázka

Barbora Janů:Ach! Kolik půdy si člověk přivlastnil asfaltem a betonem... Proč se nespokojí s tím, co mu dala dáda příroda?
Suvok:Člověk se musí rozvíjet. To je jeho podstata a evoluční výhoda. Proto potřebuje stále více zdrojů.
Barbora Janů:Ale k čemu to povede?
Suvok:No... (Zamyslí se.) snad k pokročilé mírumilovné společnosti.
Barbora Janů:Ne. Něco takového nemůže dopadnout dobře. Zne­čiš­tě­ní ovzduší, ozónová díra, devastace krajiny, civilizační choroby... Ach! Proč jsou lidé takoví?
Suvok:Já myslím, že to vidíte moc černě. Lidstvo si s tím poradí.
Barbora Janů:Ne, to není správné. Lidé se musejí naučit rozumět přírodě. A naslouchat jejímu hlasu, jinak to nemůže dopadnout dobře.