S02E10 Reflexe nekonečného příběhu

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Reflexe nekonečného příběhu
Scénář
Hudba k titulkům
Within Temptation: Never-Ending Story (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S02E10
Datum událostí
26. května 2011
Datum vydání pracovní verze
1. března 2017

Reflexe nekonečného příběhu je desátá epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí (20. celkově). Ester Krejčí uvažuje nad svým životem a zbavuje se úzkosti, kterou jí způsobil odchod z gymnázia.

Shrnutí epizody

Toto byla poslední epizoda seriálu Ester Krejčí. Ester Krejčí trápilo, že definitivně opustila gymnázium; její dádu Ingrid to však nezajímalo.

Ester Krejčí před spaním srovnala svoji situaci s Medvídkem Pú, svojí nejoblíbenější knihou z dětství. Začala vnímat svůj vnitřní svět a uvědomila si, že v něm k ní promlouvají představy o lidech a jiných bytostech, s nimiž má zkušenost. Tyto představy jí evokovaly otisky a stíny z Platónova Podobenství o jeskyni. Poznala svůj niterný strach a důvod, pro který by se měla snažit porozumět druhým lidem.

Přemýšlela o svém aktuálním problému a dospěla k závěru, že jde pouze o konec jedné kapitoly jejího příběhu a začátek další, a že její osobní příběh je součástí dalších, složitějších příběhů včetně nekonečného příběhu, na němž se podílí všechny entity ve vesmíru.

Představila si život jako výzkumnou expedici a uvědomila si, že nemusí jít nutně cestou, kterou jí vytyčili rodiče; že cesta životem, která je pro jednoho člověka nejlepší, nemusí být pro druhého ani vhodná; a že cestu, která je nejlepší pro ni, musí teprve objevit. Některé okolnosti svého života bude moci ovlivnit a jiné ne.

Ester Krejčí pomyslela na sebevraždu, ale rozhodla se ve svém životě/příběhu/expedici pokračovat a otisky druhých jí evokovaly sérii předsevzetí, v nichž viděla naději pro další kapitolu svého života. Tím svoje trápení vyřešila, dosáhla stavu smíření a usnula.

Explikace názvu

Reflexe znamená ve filozofii obrácení pozornosti od vnějších předmětů ke svému vlastnímu myšlení, což je právě to, co v této epizodě udělala Ester Krejčí. Nekonečný příběh je pak pojem vysvětlený v epizodě.

Postřehy a zajímavosti

  • Tato epizoda seriálu Ester Krejčí má přiřazenu tutéž píseň k závěrečným titulkům jako ta vůbec první. Seriál se tak symbolicky vrací ke svému začátku a k tématu, které bylo jeho původní inspirací.
  • Úvahy Ester Krejčí mohou čtenářům připadat poměrně křesťanské, Ester Krejčí však není věřící, její hodnoty lze spíše přičítat tomu, že křesťanství je jeden ze čtyř základních pramenů hodnot a myšlenek evropské civilizace vůbec.

Ukázka

Nikola Merlinová:Zlodějem je pouze ten, kdo podle myšlenek zloděje konal.
Martin Potocký:Zákon postihuje pouze činy, ne myšlenky.
Moje vinná réva:Krást se nemá!
Nikola Merlinová:Analogicky rasistou je pouze ten, kdo podle rasistických myšlenek konal, ne ten, kdo o nich uvažuje či kdo je chápe.
Martin Potocký:Otisky osob, které znáte, výrazně utvářejí vaši identitu.
já:ALE VŽDYŤ JSOU TAK ODLIŠNÉ OD TOHO, CO POVAŽUJI ZA SVÉ JÁ.
já:NEJSOU SPÍŠE SOUČÁSTÍ TĚCH LIDÍ, OD NICHŽ POCHÁZEJÍ?

Upoutávka na Horkou bramboru

Jaké je to být nesmrtelný?
Nekonečný příběh – v Horké bramboře!