Vývoj designu

Tato sekce vizuálně dokumentuje vývoj designu tohoto webu v průběhu času. Ponořme se do historie a jděme prozkoumat, jak tyto stránky vznikaly a kolik práce vlastně daly.

18. ledna 2013 (verze 1.1)

Nejstarší dochovaná podoba stránek.

Verze 1.0 se nedochovala, nicméně už následující den byla zprovozněna velmi jednoduchá verze 1.1. Sytě zelené pozadí bylo inspirováno ze stránek daria.xf.cz. Za pozornost stojí, že už tehdy, přestože na stránkách ještě nebyl skoro žádný obsah, jim vévodil charakteristický portrét Ester Krejčí, který tam vydržel do 31. prosince 2015, (Nicméně v této verzi s přehnaně rudými rty.) a slogan Vítejte na webu seriálu Ester Krejčí, který tam vydržel do 1. června 2013.

20. ledna 2013 (verze 2.0)

Nové sekce Reálie EDDR a Různé.

Stránky postupně rostly a přibývaly na nich nové sekce s informacemi. Tato verze stránek tvrdí, že Ester Krejčí je netradiční seriál ze školního prostředí, určený především pro mladé intelektuály.

9. května 2013 (verze 3.0)

Web poprvé v nových barvách.

Touto verzí byly položeny základy nového designu, zvláště černá hlavička se stylizovaným bílým nápisem Ester Krejčí. Úvodní text Vítejte na stránkách, které... byl inspirován z nyní již zaniklých stránek www.buffy-angel.org. Na stránce je také patrné počítadlo TOPlistu.

1. června 2013 (verze 4.0)

Vylepšený design a nový slogan.

Hlavní novinkou verze 4.0 byly fotografie Mojí vinné révy, Tamary Janů, Jany Zlomilové, Vojtěcha VerneraBarbory Janů na titulní stránce. Výrazně se tak zvýšila vizuální přitažlivost webu.

Nový slogan na stránkách (objevil se již ve verzi 3.1) zní Jediná ve třídě byla predestinována intelektem. Osamocena a neangažovaná by měla navrhovat řešení problémů společnosti. Je intelektuál. Byl inspirován sloganem seriálu Buffy, přemožitelka upírů a vydržel na stránkách až do do 18. září 2013 (verze 6.3). Nebyl to dobrý slogan, protože nebyl srozumitelný. Správný slogan má návštěvníkům stránek ihned říct, zda jsou na webu, který je zajímá, což tento slogan evidentně neplnil.

3. srpna 2013 (verze 5.0)

Více sekcí, aktuální epizoda.

Přes prázdniny bylo více času na práci na stránkách, takže se mohly rozrůst o nové sekce věnované seriálu Dariavideům na YouTube. Na nějakou dobu také oznamovaly „aktuální epizodu“.

17. srpna 2013 (verze 6.0)

Velký redesign

Následoval velký prázdninový redesign s použitím písma Verdana, oblíbeného na různých fórech pro jeho dobrou čitelnost i při malém rozlišení. Tlačítka navigačního panelu byla důkladně ostínována, což webu opět přidalo na vizuální atraktivitě. Původní mřížkové pozadí způsobovalo blikání při posouvání stránky, což bylo hned ve verzi 6.1 opraveno. Tento design se pak bez větších změn udržel po mnoho dalších verzí.

1. října 2013 (verze 7.0)

Vylepšení designu.

Další zásadní změna přišla až 1. října 2013. Je skoro neuvěřitelné, že do té doby nebyly sekce nijak strukturovány a byly to monstrózně dlouhé stránky nutící uživatele k dlouhému posouvání. Nyní tu však byly záložky – jednolivé sekce se rozpadly na množství podstránek, které byly zprvu většinou celkem krátké, ale postupně nabraly na rozsahu.

4. prosince 2013 (verze 8.0)

Hle, skříň!

Do této doby působil web stále víceméně amatérským dojmem. To se změnilo s texturou dřeva šikovně aplikovanou na navigační menu, aby vypadalo jako skříňka Ester Krejčí. Od verze 8.0 je web designován tématicky – navigace v levé části stránky představuje skříň se zásuvkami a v každé zásuvce je množství jednotlivých stránek, přístupných pomocí záložek.

Na stránkách se také začaly objevovat rámečky s barevnými pruhy inspirované kancelářskými potřebami. S touto verzí se web přesunul na novou adresu (do té doby fungoval na adrese http://esterkrejci.xf.cz/).

16. ledna 2014 (verze 9.0)

Ester Krejčí a Daria

Sekce věnovaná seriálu Daria se značně rozrostla a čtenářům mohlo připadat podivné, že je vítá hlavička věnovaná seriálu Ester Krejčí. Od 16. ledna 2014 je tomu jinak – web je věnován seriálům Ester Krejčí a Daria. Nové uspořádání úvodní stránky bylo inspirované webem Outpost Daria.

2. března 2014 (verze 10.0)

Nová podoba úvodní stránky

Kvůli přehlednosti byla zrušena sekce „Novinky a oznámení“. Kompletní přehled aktuálních novinek byl nyní na úvodní4 stránce a starší novinky (logicky) na stránce „Staré novinky“. Převratnou novinkou bylo přidávání poutavých ilustračních obrázků, díky nimž je na stránce na první pohled patrné, že se něco změnilo.

1. srpna 2014 (verze 11.0)

Konečně menu nahoře

Velký redesign s sebou přinesl převratné změny. Stránky již nevypadaly tak „boxovitě“, napisy byly jednodušší a hlavně – stylizované, ale nepraktické menu v levém sloupci bylo nahrazeno moderním rozbalovacím menu v horní části stránky, jaké se používá na mnoha dalších webech. Vyhledávání bylo odděleno na samostatnou stránku a počítadlo návštěv přesunuto do spodní části stránky, kde nepoutalo tolik zbytečné pozornosti.

30. ledna 2015 (verze 12.0)

Drobná změna courtesy.

Úvodní strana se od února 2015 lišila jen drobně – nižším nadpisem a vertikálně umístěnou „courtesy“, o to zásadnější změny však nastaly na podstránkách jednotlivých sekcí. Celý web začal používat novou podobu lokální navigace:

březen 2015 (verze 13.0-13.2)

Kompletní redesign.

Únor a březen 2015 přinesly v designu webu velké změny, a to jak na úrovni úvodní stránky, tak i na úrovni jedno­tli­vých pod­stránek. Zatím zůstal přehled novinek, ale současně se pod ním objevila blogová struktura nových článků. Pravý sloupec pak umožňuje volnou diskusi.

Výřez z přehledu epizod. Takto vypadaly na webu nové tabulky.

září 2015 (verze 14.0)

Nové obrázky

Do září 2015 přibyla na úvodní stránku řada obrázkových odkazů na nové či výrazně přepracované stránky. Kromě toho se tu opět objevil ilustrační obrázek k nové verzi, který od verze 13.0 chyběl.

leden 2016 (verze 15.0)

Používání stránek bylo příjemnější než kdykoliv předtím.

Začátek roku 2016 přinesl takřka revoluční změny. Tlačítko „SEKCE“ k vyvolání webové navigace bylo nahrazeno uzavíratelnou, ale ve výchozím stavu zobrazenou nevtíravou nabídkou. Pravý sloupec byl zcela zrušen a ilustrační obrázky byly od té doby součástí nadpisu každé stránky, kde měly podstatně větší estetický efekt. Hlavní stránka učinila další krok k minimalismu – uživatele vítá krásný obrázek obměňovaný při každé aktualizaci. Uživatel má možnost nastavit si svoji sadu obrázků, dokonce i obrázků z lokálního disku. Tato verze také opustila fotografii Ester Krejčí, která stránkám dominovala již od verze 1.0, a nahradila ji fotomontáží z portrétu Paula Moreelse.

březen 2016 (verze 16.0)

Nový design ve stylu knihy...

A už březen přinesl další převratné změny. Webové stránky byly nově věnovány také seriálu NANA a design učinil další kroky k minimalismu – zmenšení a zjednodušení hlavního loga (poprvé z něj zmizel i portrét Ester Krejčí) a pozadí připomínající knihu. (Dojem knihy posiluje také použité patkové písmo.)

Stránky se po roce vrátily opět k navigaci v horní části stránky, ale tentokrát bez podnabídek. Ta se později ukázala extrémně nepraktická. Přesto, protože si na ni nikdo nestěžoval, zůstala na webu neuvěřitelně dlouho.

Bohužel bylo nutno z titulní strany odsunout obrázek, aby zbyl dostatek místa pro přehled novinek.

červenec 2018 (verze 17.0)

Lepší navigace a obrázek opět nahoře

Po velmi dlouhé době relativní nečinnosti přišel nový design, jehož novinkou byla především navigace seskupená do barevných záložek podle jednotlivých seriálů.