S01E02 Substituce fitness

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Substituce fitness
Scénář
Hudba k titulkům
František Ringo Čech: Zelená je tráva (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S01E02
Datum událostí
25. ledna 2010,
8. a 15. září 2010
Datum vydání pracovní verze
1. května 2013

Substituce fitness je druhá epizoda seriálu Ester Krejčí. Lumír Zedník zneužívá autoritu profesora a nutí studenty hrát v každé hodině tělesné výchovy fotbal. Studentům je však od nového školního roku umožněno strávit výuku v nedalekém fitness centru. Nabídky využijí Kňour, Astra, Ester KrejčíMoje vinná réva a ukáže se, že je ještě výhodnější, než se zdá. Ostatní absolvují obvyklou hodinu tělesné výchovy, při níž se hraje „dělený fotbal“.

Shrnutí epizody

Toto byla druhá epizoda příběhů Ester Krejčí a jejích spolužáků. Lumír Zedník, profesor tělesné výchovy, trval na tom, že v jeho hodinách se nebudou provozovat jiné sporty než fotbal. Ester Krejčí jeho neústupnost přičetla ješitnosti a totalitní mentalitě.

Bernard Koniklecový přišel do školy v „mužské sukni“, načež mu Ester Krejčí vysvětlila, že na něm obchodník nepřiměřeně vydělal a poradila mu příště si koupit ženskou.

Dohoda ředitele školy s provozovatelem nedalekého fitness centra umožnila studentům zvolit si, zda budou tělesnou výchovu absolvovat klasicky ve škole, nebo místo toho za vlastní peníze navštíví fitness centrum. Většina studentů zůstala ve škole, kde se hrál dělený fotbal na hřišti rozděleném železniční vlečkou, a myslela si, že tělesná výchova ve fitness centru je mnohem náročnější. Barbora Janů místo hraní fotbalu vylezla na strom a byla smutná, protože jí uletěl motýl a s nikým si nerozumí.

Ester KrejčíMoje vinná réva si zatím ve fitness centru daly pizzu, kvůli čemuž pak Moje vinná réva cítila výčitky svědomí. Ester Krejčí jí však vysvětlila, že to, co udělaly, bylo správné. Cestou zpět do školy Moje vinná réva popíjela energetický nápoj, který ji přiměl běhat. Když účinky nápoje pominuly, řekla Moje vinná réva Janě Zlomilové, že měla s Ester Krejčí ve fitness centru pizzu. Zpráva se rozšířila po třídě a další hodinu tělesné výchovy se rozhodli strávit ve fitness centru skoro všichni.

Explikace názvu

Část studentů zaměnila (substituovala) klasickou podobu tělesné výchovy za pobyt ve fitness centru.

Postřehy a zajímavosti

  • V EDDR se ve výtvarné výchově žáci/studenti učí sprejovat.
  • V obrazu S01E02/9 Dva krát dvě je nastíněn zajímavý problém: Profesor bere dva studenty jako kolektiv a tomuto kolektivu přikazuje přinést dva míče. Každý ze studentů ovšem vnímá příkaz jako jednotlivec, a tak se profesorovi sejdou míče čtyři.
  • V této epizodě je asi nejzřejmější bezgenderová povaha eichlerské společnosti, kde věci v západní kultuře tradičně spojované s jedním z pohlaví (fotbal, sukně) jsou zvažovány z hlediska celé sociální skupiny studentů bez ohledu na jejich pohlaví.

Ukázka

O kus dál posedávají v trávě sestry Janů.
Tamara Janů:(Prohlíží si ruce.) Všimla jste si někdy, že pravá ruka vypadá úplně stejně jako levá, jen zrcadlově převrácená?
Barbora Janů:Ach, kdy konečně začnete myslet na naši dádu přírodu?
Tamara Janů:Ruce jsou přece přírodní, ne?
Barbora Janů si vzdychne, zvolna vstane, rozhlédne se a pomalým krokem odchází.

Zajímavé výroky

Lumír Zedník:(Otočí se a zavelí:) Nástup! Seřaďte se do řady od největšího po nejmenšího.
Nikita Král:A jaký řadicí algoritmus máme použít?
Lumír Zedník:Přestaňte plácat hlouposti a zařaďte se.
Nikita Král:Aha, takže asi insert-sort.

Barbora Janů (identická sestra Tamary Janů) sedí na větvi dubu asi tři metry nad zemí a něco šeptá motýlovi, který si jí zatím sedl na ruku. K dubu přijde Lumír Zedník.
Lumír Zedník:Slezte z toho stromu, Tamaro Janů, vidím vás!
Tamara Janů:(Přijde zezadu k profesorovi.) To těžko, když jsem za vámi.
Lumír Zedník:(Ohlédne se.) Aha. (Na chvilku se ocitne v rozpacích.)

Ve fitness centru:
Moje vinná réva:Ale vždyť do posilovny chodíme, abychom byly štíhlé a svalnaté, a tím pádem atraktivní.
Ester Krejčí:Snažíte se mi vyvolat mentální anorexii?
Moje vinná réva:Ne, jen si myslím, že konzumace pizzy je přesný opak toho, proč tohle centrum zřídili.
Ester Krejčí:Vzhledem k tomu, že bylo zřízeno pro vydělávání peněz a pizza stojí víc než hodina cvičení na rotopedu, myslím, že je to s jeho účelem zcela v souladu.

Ester Krejčí:Berte to takto: Jste dospělá. A je to vaše tělo. Má profesor Zedník právo vám přikazovat, jak budete nakládat se svým tělem?
Ester Krejčí:A chtěla jste z vlastní vůle dvě hodiny tvrdě cvičit?
Moje vinná réva:Z vlastní vůle? Ani náhodou.
Ester Krejčí:Tak vidíte.

Upoutávka na Horkou bramboru

Zneužívají děti sociální dávky?
Povaleči ve školních lavicích – v Horké bramboře!