S02E01 Vzpomínkový optimismus

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Vzpomínkový optimismus
Scénář
Hudba k titulkům
Vitamin C: Graduation (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S02E01
Datum událostí
27., 28. a 29. října 2011
Datum vydání pracovní verze
1. ledna 2015

Vzpomínkový optimismus je pátá epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí (15. celkově). Melanie Navrátil uspořádá setkání bývalých spolužáků, zjišťuje však, že už nejsou takoví, jaké si je pamatuje. Vojtěch Verner přinese systém odznaků k navazování mezilidských vztahů. Astra přijde nalíčená jako Kleopatra a bude zklamaná z toho, že ji ostatní neobdivují tak, jak by si představovala.

Shrnutí epizody

Toto byla pátá epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí. Malé dítě Jiří Zeman v českém hypermarketu ztratil dádu. Melanie Navrátil mu pomohla, zavedla ho na záchod a na informace, kde mu řekla, že vzpomíná na to, jak měla na gymnáziu v EDDR skvělé spolužáky. Jiří Zeman se nakonec s dádou shledal.

V říjnu Melanie Navrátil uspořádala setkání bývalých spolužáků. Moje vinná réva po cestě řekla Ester Krejčí, že se osamostatnila od dády a bydlí nyní s Larisem. Kňour vyzýval každou příchozí k tanci, Moje vinná révaMelanie Navrátil se nad jeho chováním podivovaly.

Vojtěch Verner přinesl krabici se systémem odznaků k navazování vztahů, který vynalezl. Filip Navrátil zatím příchozím ukazoval svůj třpytivý lak na nehty. Ester Krejčí se Kňoura na změnu jeho chování zeptala, ale on se vyhnul odpovědi.

Astra přišla nalíčená jako Kleopatra a zkritizovala Filipu Navrátilovi nehty. Kňour se pokusil ji přesvědčit k tanci lstí. Moje vinná réva se podivovala, proč je v banánovém nápoji víc jablečné šťávy než banánového pyré. Jeden z Astřiných sluhů chtěl založit odbory, protože Kňour na ně zíral; když jim Melanie Navrátil nabídla sušenky, Astra jim je zakázala. Moje vinná réva zklamanou Astru vyslechla a Ester Krejčí jí vysvětlila objektivismus Ayn Rand.

Jana Zlomilová odznakům nevěřila a poradila Vojtěchu Vernerovi jiný způsob navazování vztahů. Bernard Koniklecový řekl Melanii Navrátil, že Kňour se změnil díky políčku od kolegy-prostitutky. Laris chtěl pomoci Melanii Navrátil při odsunutí skříně, ale rozbil přitom talíř. Moje vinná réva se chtěla za Larise obětovat. Vojtěch Verner se sblížil s Filipem Navrátilem a odešli spolu probírat vynálezy. Tamara Janů pustila ve smyčce nervy drásající hudbu, takže jí Melanie Navrátil řekla, aby s ní přestala. Ester Krejčí řekla, že obor na vysoké škole jí vybrali rodiče, protože je na nich příliš závislá. Moje vinná réva jí popřála, aby se také osamostatnila. Barbora Janů vzkázala po sestře, proč na setkání nepřišla a aby vzpomněli první větu Knihy lesů, vod a strání: „Ve jménu života i radosti i krásy.“

Melanie Navrátil byla nakonec z průběhu setkání zklamaná, ale její dáda Dita Navrátil jí vysvětlila, že je to proto, že měla přílišná očekávání a pamatuje si je lepší, než jací byli. Melanie Navrátil si přiznala, že i ona se změnila. Barbora Janů pak následujícího dne pozorovala kachny a byla šťastná.

Explikace názvu

Melanie Navrátil si pamatuje spolužáky lepší, než jací ve skutečnosti byli; tento jev funguje obecně a nazývá se vzpomínkový optimismus.

Ukázka

Melanie Navrátil (už bez mísy sušenek) si stoupne do kouta. Se smutným výrazem hledí do haly. Přistoupí k ní Bernard Koniklecový.
Bernard Koniklecový:Trápí vás něco? Vypadáte smutně.
Melanie Navrátil:Trápí? Nevím. Já jen... Když tu všechny tak obsluhuji a všechny spolu o něčem mluví, ale se mnou ne, cítím se tak... osaměle.
Melanie Navrátil:Je to smutné být jen hostitelem a organizátorem. Dřív mě to bavilo, ale... jako bych se změnila.
Bernard Koniklecový:To všichni, jen se podívejte třeba na Kňoura.
Melanie Navrátil:To je fakt. Vrtá mi hlavou, proč je teď úplně jiný. Netušíte, čím by to mohlo být?

Upoutávka na Horkou bramboru

Co když se z asteroidu stane meteorit?
Země v ohrožení – v Horké bramboře!