S01E10 Atestace abiturientů

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Atestace abiturientů
Scénář
Hudba k titulkům
Gaudeamus Igitur (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S01E10
Datum událostí
24. a 26. května 2011
Datum vydání pracovní verze
8. října 2013

Atestace abiturientů je desátá epizoda seriálu Ester Krejčí. Studenti skládají maturitní zkoušky a dostanou maturitní vysvědčení. Třídní profesor se s nimi rozloučí a studenti odejdou. Moje vinná réva se ještě víc sblíží s Ester Krejčí.

Shrnutí epizody

Toto byla desátá epizoda příběhů Ester Krejčí a jejích spolužáků. Studenti oktávy B se dostavili do školy k vykonání maturitních zkoušek v různobarevných angyklos. Ester Krejčí si uvolňovala stres psaním poznámek. Moje vinná réva se jí přiznala, že si musela angyklos půjčit od Barbory Janů. Astra přišla v růžové angyklos s flitry šité na míru. Jana Zlomilová se bála, co si o ní ostatní pomyslí, když nebude mít normální známky. Zorana jí však vysvětlila, že na známkách tolik nezáleží, podstatné je neodsuzovat ostatní.

Při maturitě profesor Srp rozrušil Barboru Janů svým přístupem. Tamara Janů odříkávala zpaměti dlouhý text o hypothalamu. Ester Krejčí popsala realismus a naturalismus ve světové literatuře 19. století a vyložila divadelní hru Pařížanka. Astra maturovala z anglického jazyka na téma My Family and My Home. Kňour při maturitě z informatiky popisoval proces snímání obrazu ženského ňadra. Laris si při maturitě z literatury sotva vzpomněl na název knihy Oty Pavla. Vojtěch Verner při maturitě z fyziky popisoval mechanické vlnění. Po maturitě oznámil ředitel Rusovský výsledky.

Ve čtvrtek se studenti opět sešli, tentokrát už v běžném oděvu, na slavnostní předání maturitních a ročníkových vysvědčení. Astra se Mojí vinné révě přiznala, že měla strašlivý sen. Třídní profesor Nikola Merlinová se s nimi rozloučila a zvlášť poděkovala Mojí vinné révěEster Krejčí. Ester Krejčí ovšem o svém pozitivním vlivu pochybovala.

Po skončení Moje vinná réva přesvědčovala Ester Krejčí, aby chodila na třídní srazy pořádané Melanií Navrátil. Ester Krejčí odmítla. Tamara Janů jim řekla, že se bude chtít stát účetní. Ester Krejčí jí ovšem odpověděla pesimistickou vizí její budoucnosti a přidala pesimistickou vizi své budoucnosti. Když sestry Janů odešly, Moje vinná réva se snažila Ester Krejčí přesvědčit, aby nebyla stále tak pesimistická. Ester Krejčí prohlásila, že je to marné. Řekla však Mojí vinné révě, že může Ester Krejčí o prázdninách navštívit, a prozradila jí, že i když se to navenek neprojevuje, mnohé věci citově prožívá. Moje vinná réva potvrdila, že bude mít Ester Krejčí ráda takovou, jaká je.

Explikace názvu

Maturita představuje zkoušku ověřující kvalifikaci studenta (podobně jako atestace je zkouška ověřující speciální kvalifikaci v době po univerzitních studiích. Studenti střední školy v období kolem maturity se pak nazývají abiturienti.

Postřehy a zajímavosti

  • Zatím nejsou.

Ukázka

Nikola Merlinová:(Je trochu smutná.) Ach... už to končí. Šest let jste studovali a dnes dostanete maturitní vysvědčení. A s některými z vás už se neuvidím.
Nikola Merlinová:Než začneme, chtěla bych vám něco říct či - sdělit. Možná si toho někteří z vás nevšimli, byla jsem nucena vést výuku dost formálně, ale - měla jsem vás ráda. Byli jste výjimečná třída, opravdu. Žádná jiná třída, jakou jsem kdy učila, nebyla jako vy. Byli jste výjimečná třída, a to především zásluhou... Mojí vinné révy (pamatuji si to správně?).
Moje vinná réva:(Přikývne.) Uhm.
Nikola Merlinová:Mojí vinné révy a Ester Krejčí.
Nikola Merlinová:(Dívá se na Ester Krejčí.) Ano. I při svém negativismu jste měla na třídu úžasný pozitivní vliv.
Ester Krejčí:Ano, snažila jsem se dohlédnout, aby se spolužáci nevraždili navzájem, ale každý jen sám sebe.
Nikola Merlinová:(Pousměje se.) Váš smysl pro humor, i černý humor, je zajímavý, ale cením si vás pro něco jiného. Ukázala jste spolužákům, že je správné nad věcmi přemýšlet a mít na ně vlastní názor, že věci nemusejí být v jádru takové, jaké se zdají, a že i pod ošklivou skořápkou se může skrývat dobrá vůle.

Upoutávka na Horkou bramboru

Jsou lepší skutečné ženy, nebo vášnivá grafika?
Sex ve virtuální realitě – v Horké bramboře!