S02E06 Evaluace miniatur

Údaje na této stránce vycházejí z pracovní verze epizody a nemusí odpovídat verzi scénáře zveřejněné v knižním vydání.
Evaluace miniatur
Scénář
Hudba k titulkům
Jan Werich: Šaty dělaj člověka (text)
Předchozí/následující epizoda:
Označení
S02E06
Datum událostí
11. až 15. dubna 2011
Datum vydání pracovní verze
1. června 2014

Evaluace miniatur je druhá epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí (12. celkově). Vojtěch Verner zkouší používat přezdívku Vojtěška; Astra řeší to, že ji Kňour oplzle okukuje, když (ona) nosí minisukni; Moje vinná réva zažívá výkyvy svého vztahu s Larisem a řeší, zda musí nosit podprsenku.

Shrnutí epizody

Toto byla druhá epizoda druhé série seriálu Ester Krejčí. Zatímco si Barbora Janů prohlížela obrázky živých tvorů v učebnici biologie, její sestra zkoumala svoje vlasy. Vojtěch Verner si týden nechal říkat Vojtěška, aby zjistil, jak obtížné je mluvit o sobě v jiné gramatické třídě. Astra přišla do školy v topu s výstřihem a křiklavé minisukni a vadilo jí, že Kňour na ni slintajíc zírá, tak ho potrestala žertem, při kterém ho připravila o šest set korun. Kňour si to však vyložil tak, že s ním chce Astra chodit. Moje vinná réva byla zklamaná z Larisova chování (utekl za Astrou), Ester Krejčí jí poradila, aby se netrápila a víc přemýšlela. Ester Krejčí prodiskutovala s Astrou morální stránku věci a poznala její sebestředný a extrémně materiální postoj. Janu Zlomilovou zmátlo, že někteří její spolužáci podprsenku nosí a jiní ne.

Moje vinná réva se nakonec s Larisem smířila, on uznal, že se choval hloupě a ujistili se, že se jeden druhému líbí. Laris přiměl Moji vinnou révu pochybovat o tom, zda musí nosit podprsenku. Ona proto překonala svůj stud a zeptala se na to Tamary Janů, která jí odrecitovala rozhlasovou zprávu, z níž vyplývalo, že pro nošení podprsenky neexistuje žádný lékařský důvod. Odpoledne proto Moje vinná réva svoji podprsenku odhodila a od té doby ji nenosí.

Astra požadovala po spolužácích řešení svého problému s Kňourem. Ester Krejčí jí poradila víc se zahalovat, Moje vinná réva jí poradila říci Kňourovi, že jí to vadí, Vojtěch Verner jí nabídl svůj ohavný a odpudivý pás cudnosti; Moje vinná réva nakonec Kňoura přesvědčila, aby si Astry nevšímal a místo toho zíral do pornočasopisu, Astra však nebyla s výsledkem spokojená, protože chtěla, aby ji Kňour miloval, uctíval a sloužil.

V pátek se sešly Ester KrejčíVojtěch Verner a prodiskutovali výsledky experimentu s přezdívkou Vojtěška, připravenost spolužáků na dospělý život a své názory na problém Astry a Kňoura.

Explikace názvu

Larisovi se Moje vinná réva líbí, když má malé prsy; s většími by se mu tak nelíbila.

Postřehy a zajímavosti

[dětská podprsenka]
Dětská podprsenka
  • Vzhledem k pravidlům odívání nelze v EDDR bez úpravy nosit burku (asi nejznámější islámský oděv pro ženy), protože zakrývá obličej. Čádor, který Ester Krejčí doporučila Astře, je v islámských zemích méně rozšířený, ale pro nošení v EDDR vhodný. Zajímavé je rovněž to, že čádor a angyklos mají některé společné vlastnosti: nejčastěji jsou černé, zakrývají většinu těla a vyrovnávají drobné rozdíly v jeho tvaru, zvlášť ty, které typicky odlišují muže od žen.
  • Pás cudnosti Vojtěcha Vernera se poprvé objevil v epizodě Vánoční agitace.
  • V této epizodě se zřetelněji než v ostatních projevuje bezgenderovost eichlerské kultury, ačkoliv je i zde narušována vnějšími vlivy; např. biva Kňour má větší radost z toho, když potěší ženu, než když potěší muže; nebo Jana ZlomilováMoje vinná réva jsou vychovány k tomu, že to, zda má člověk nosit podprsenku, je určeno tím, zda je muž, či žena.
  • V EDDR nesmějí lidé (ani muži) starší 10 let na veřejnosti odhalovat poprsí; nošení podprsenky je nutné jen tehdy, když ostatní oblečení prsy nezakrývá (k čemuž vzhledem k chladnému klimatu dochází spíše v létě). I v EDDR je ovšem patrný silný vliv západní kultury, která bere nošení podprsenky jako genderovou povinnost pro ženy, takže ženy (i ty s malými prsy) nosí v EDDR podprsenky mnohem častěji než muži.

    Zatímco ženské podprsenky slouží především k podpoře a zvýraznění dospělých prsů a mužské podprsenky (také horní díl k mužským plavkám), které se v EDDR prodávají, k zakrytí mužského poprsí např. v horkém létě, kdy muž nechce mít na sobě ani tričko, na trhu se objevily i tzv. dětské podprsenky, které opodstatnění nemají (děti do 10 let se mohou pohybovat na veřejnosti i nahé) a jsou spíše škodlivé.

Ukázka

Astra:Vojtěško!
Astra:Řekněte tomu šmírákovi, ať na mě tak nezírá!
Vojtěch Verner:Mám lepší nápad. Hned se vrátím. (Rozeběhne se a vyběhne ze třídy.)
K Astře přijdou Moje vinná réva a Ester Krejčí.
Moje vinná réva:(starostlivě:) Co se vám stalo?
Astra:Zase na mě zírá. Co mám udělat, aby přestal?
Moje vinná réva:No... (Zamyslí se.)
Ester Krejčí:Víc se zahalovat. Slyšela jste někdy na příklad o čádoru či angyklos?
Astra:Pche, to je rada. Moje oblečení vyjadřuje moji osobnost! Šaty dělají člověka.
Ester Krejčí:Za předpokladu, že na sobě nějaké má.

Upoutávka na Horkou bramboru

Jsou malí lidé roztomilí, nebo krásní?
Miss trpaslík – v Horké bramboře!